Klub sportowy


GKS Drogowiec Jedlińsk 
To klub mający 75-letnią tradycję. Został założony formalnie w 1946 roku jako Błyskawica Jedlińsk, choć są źródła historyczne, że już jesienią 1945 roku, rywalizował na piłkarskich boiskach z drużynami radomskimi: Radomiakiem, Bronią, Czarnymi i RKS-em. Bardzo możliwe, że wspomniana rywalizacja odbywała się na zasadzie towarzyskiej, zanim Błyskawica Jedlińsk została zarejestrowana jako stowarzyszenie.

W każdym razie w 1946 roku powołano Klub Sportowy Błyskawica Jedlińsk jako dwusekcyjny. Wiodącą była piłka nożna, ale zawodnicy uprawiali również siatkówkę. W obu dyscyplinach, zespoły występowały zarówno w meczach towarzyskich, jak również uczestniczyły w rywalizacji ligowej. Ta odbywała się najczęściej na poziomie powiatu radomskiego.

Niezmiernie ważne dla przyszłości klubu były lata 50. poprzedniego stulecia. Na czele zarządu klubu stał wtedy Tadeusz Skoczek, z którego inicjatywy rozpoczęła się budowa boiska piłkarskiego, na terenie wspólnoty wiejskiej nad rzeką Radomką. Obiekt pozwolił na rozgrywanie meczów na swoim terenie, goszczone były inne kluby z regionu: Radomiak Radom, Broń Radom, Czarni Radom, Kolejarz Radom, MKS Kozienice, Zwolenianka Zwoleń, Proch Pionki, Pilica Białobrzegi, Jodła Jedlnia-Letnisko, czy Plon Garbatka-Letnisko.

W latach 1960-1965, ekipa z Jedlińska występowała na boiskach B-klasy. To wtedy w drużynie grał – Roman Małek – późniejszy, wieloletni trener, działacz, obecnie wiceprezes, a przede wszystkim żywa legenda klubu.

Przez kolejne lata klub nie brał udziału w formalnych rozgrywkach, ale w 1978 roku z inicjatywy wspomnianego Romana Małka, a także Roberta Matysika, Zbigniewa Morawskiego i Waldemara Padewskiego, zespół został zgłoszony do Klasy B. Trenerem i kierownikiem drużyny został Roman Małek, a klub wrócił do szkolenia młodzieży. To wielu wychowanków zasiliło zespół, który w 1987 roku wywalczył awans do Klasy A. Natomiast w 1995 roku, jako STIV Jedlińsk, bo tak brzmiała wówczas nazwa klubu, wywalczył awans do ligi okręgowej.

Wcześniej, bo w 1991 roku, prezesem klubu został Jan Marszałkiewicz. To w tym samym czasie zawarte zostało porozumienie z Publiczną Szkołą Podstawową w Jedlińsku, a zajęcia sportowe odbywały się również na obiektach szkolnych.

W międzyczasie klub pozyskał sponsora strategicznego – Hutę Szkła „Berta” – i zmienił nazwę, pod którą, już jako Berta Jedlińsk zadebiutował w „okręgówce” i od razu zajął wysokie, czwarte miejsce. W sezonie 2001/2002, drużyna radziła sobie świetnie i ostatecznie zajęła drugie miejsce na finiszu rozgrywek, ustępując jedynie Pilicy Białobrzegi. Tym samym Berta Jedlińsk awansowała do Mazowieckiej Ligi Seniorów – po raz pierwszy na tak wysoki poziom.

Początek XXI wieku nie był dla klubu latami tłustymi, trzeba było w pewnym momencie znów zaczynać od Klasy B (sezon 2006/2007), ale potem sukcesywnie LKS Jedlińsk – bo taka była nazwa klubu – piął się w górę i odbudowywał swoje struktury. Jednym z przełomowych momentów było z pewnością dołączenie do klubu Łukasza Kurka, młodego wówczas, ambitnego trenera, który krok po kroku wdrażał szkolenie młodzieży, co miało niebagatelne znaczenie na późniejszą przyszłość.

Dwie osoby – Zygmunt Kobylarczyk i Alfred Hinz – to ci panowie, którzy zaangażowali w klub swoje środki finansowe, a z czasem firma Zyko-Dróg pana Zygmunta Kobylarczyka, została sponsorem strategicznym. W ogromnym stopniu przyczyniło się to do powrotu do ligi okręgowej w sezonie 2014/2015, dwa lata później, bo w sezonie 2016/2017 do osiągnięcia historycznego, największego sukcesu Drogowca Jedlińsk – bo taka była i jest aktualna nazwa – awansu do IV ligi. Trenerem zespołu był wtedy Paweł Górak. Obecnie Drogowiec Jedlińsk jest czołową drużyną ligi okręgowej.

Prawdziwą dumą chlubą i dumą Drogowca Jedlińsk są aktualnie drużyny dziecięce i młodzieżowe. W klubie regularnie trenuje ponad 150 młodych adeptów piłki nożnej we wszystkich kategoriach wiekowych. Co warte podkreślenia, klub wystawia do rozgrywek ligowych aż osiem drużyn, co jest ewenementem, być może nawet w skali Polski, zważywszy na wielkość i gminy w jakiej się znajduje. Taką skalę mają jedynie klubu z dużych miast, więc nie bez kozery Drogowiec Jedlińsk podawany jest jako wzór w budowie piramidy szkoleniowej, od 4-latków począwszy, a na dorosłych piłkarzach skończywszy.

Niebagatelne znaczenie w ciągłym rozwoju Drogowca odgrywają władze gminy z wójtem Kamilem Dziewierzem na czele. Przychylne spojrzenie na sport, rokroczna pomoc w postaci dotacji i dofinansowania wielu inicjatyw sprawia, że klub mocno idzie do przodu, wychowuje całe pokolenia adeptów futbolu i jest doskonałą trampoliną dla miejscowych talentów w drodze do profesjonalnej piłki nożnej, czego najlepszym przykładem jest choćby Kacper Imiołek, wychowanek Drogowca, a obecnie zawodnik Legii Warszawa i młodzieżowej reprezentacji Polski.

Prezesem i sponsorem strategicznym pozostaje Zygmunt Kobylarczyk. Ponadto klub ma wielu mniejszych, wiernych sponsorów, których pomoc jest nie do przecenienia.



Jesteśmy tutaj:
  

Porady prawne w GCKiKF:
Po uprzednim umówieniu się.

Szymon Witczak

tel. +48 660 707 183.

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 20:00
Sobota
Nieczynne

Newsletter
Statystyki
Odwiedzin: 583987
Online: 1

Strony w Internecie


Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej
w Jedlińsku  
      
ul. Krótka 1         
26-660 Jedlińsk           
NIP: 796 28 13 922
Regon: 141208576
Tel. 48 32 13 052 

Kanał na Youtube
Facebook

   BIP