Niepodległa


Niepodległość- Patriotyzm- Tożsamość. Cykl działań w gminie Jedlińsk z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości


Program Niepodległa 2017- 2021, termin realizacji 2018 rok.

Projekt był skierowany do społeczności lokalnej i składał się z działań o charaktetrze edukacyjnym, kulturowym i artstycznym, które miały na celu popularyzację wiedzy na temat procesu odzyskania niepodległości. W ramach projektu odbyły się następujące działania:
- warsztaty historyczne, które przeprowadzone były przez pracowników działu edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego dla uczniów klas I-III, warsztaty pt. "Kto Ty jesteś?", dla uczniów klas IV-V, warsztaty pt. "Barwy Nieobojętne, dla uczniów klas VI warsztaty pt. "Droga do Niepodległości", dla uczniów klas VII warsztaty pt. "Od drużyny do legionu". 
-Gra terenowa- Gra terenowa "Szlaki Niepodległości" została przeprowadzona na terenie miejscowości Jedlińsk i Wola Gutowska. Celem gry była popularyzacja wiedzy historycznej na temat polskich dróg do niepodległości. 
-Organizacja wystawy składającej się z dwóch zagadnień tematycznych, pierwsza część eksponatów nosiła nazwę: Wielka Wojna. Radom i region radomski w czasie I Wojny Światowej, druga część wystawy nosiła nazwę: Życie w czasie wielkiej wojny- codzienność mieszkańców Radomia i okolic. Eksponaty należały do zasobów Archiwum Państwowego w Radomiu. Wystawa była połączona ze spotkaniem z osobą związaną z gminą Jedlińsk, panem Krzysztofem Sadurskim. Przedstawił on historię swojej rodziny, która walczyła o Niepodległą Polskę, za co została zesłana na Sybir.
-koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu radomskiego chóru Jedynka działającego przy Klubie Weterana. Poprzez organizację koncertu była możliwa popularyzacja pieśni patriotycznych. 
-test historyczny dla klas VI-VIII i III gimnazjum. Zakres tematyczny testu był związany z wydarzeniami i postaciami, które miały wpływ na odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Test był dwu etapowy: etap I- szkolny, etap II- gminny. Spotkanie na którym został przeprowdzony test był połączony z warsztatami historycznymi z udziałem szkolnej grupy rekonstrukcji historycznej w barwach 145 pułku piechoty strzelców Kresowych błękitnej armii Józefa Hallera. Podczas warsztatów została także zaprezentowna grupa rekonstrukcji historycznej w barwach Ochotniczej Legii Kobiet.
-koncert organowy pod tytułem"Wierni Niepodległej w PRL Jan Paweł II i Bp. Piotr Gołębiowski "Trzeba być posłusznym Bogu i prawdzie". Było to wydarzenie słowno- muzyczne, podczas którego wystąpił wirtuoz gry na organach Robert Grudzień- solista Filharmonii Lubelskiej, znany muzyk i kompozytor, Bogusław Morka- tenor, Tomasz Chrześcijanek- trąbka. Wydarzenie to miało miejsce w kościele parafialnym w Jedlińsku.
Projekt był skierowany do dzieci, młodzieży i seniorów z terenu gminy Jedlińsk. 
Całkowity koszt realizacji projektu wynosił 20 940 złotych, a koszt dofinansowania wynosił 13 000 złotych.
Warszaty historyczne
Gra terenowa


Otwarcie wystawy


Koncert pieśni patriotycznych 

 


Test historyczny
Koncert organowy


Jesteśmy tutaj:
  

Porady prawne w GCKiKF:
Po uprzednim umówieniu się.

Szymon Witczak

tel. +48 660 707 183.

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 20:00
Sobota
Nieczynne

Newsletter
Statystyki
Odwiedzin: 589397
Online: 1

Strony w Internecie


Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej
w Jedlińsku  
      
ul. Krótka 1         
26-660 Jedlińsk           
NIP: 796 28 13 922
Regon: 141208576
Tel. 48 32 13 052 

Kanał na Youtube
Facebook

   BIP