Koła gospodyń wiejskich


Koło Gospodyń Wiejskich „Płaskowskie Raki”
Koło powstało w 2018 roku w miejscowości Płasków w gminie Jedlińsk. Sukcesy Płaskowskich Raków:
-I miejsce za wieniec na gminnych dożynkach w 2018 roku
-III miejsce za wieniec na dożynkach powiatowych w Wolanowie w 2019 roku 
-W gazecie „Nasz Powiat Radomski” nr 8/2019 Koło Gospodyń Wiejskich polecało gołąbki jarskie – gryczaki.
-05.03.2019. Koło Gospodyń Wiejskich  wystąpiło w programie telewizyjnym Agrobiznes.
-W VIII-ej  edycji konkursu gospodarczego starosty radomskiego „Perła Powiatu” Koło otrzymało Nagrodę Specjalną za popularyzację dziedzictwa kulturowego, aktywizowanie lokalnej społeczności, kultywowanie regionalnych tradycji oraz integrację mieszkańców wsi.  
-Koło Gospodyń Wiejskich było również nominowane w kategorii produkt roku za „Sójkę z ugotowanymi burakami cukrowymi wymieszaną z kaszą ugotowaną jaglaną”.
-III miejsce za wieniec na dożynkach powiatowych w Jedlińsku w 2019 roku
-Panie z „Płaskowskich Raków” brały również udział w nagraniu radiowym, gdzie opowiadały o swoim Kole Gospodyń Wiejskich.
-05.10.2019. Koło otrzymało wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Muzem Wsi Radomskiej z udziałem Karola Okrasy za przygotowanie tradycyjnej potrawy z ziemniaka.
-W 2020 r. 10 osób z Koła uczestniczyło w kursie komputerowym.
W marcu 2021 Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku zorganizowało konkurs wielkanocny, a tematem było wykonanie palmy bądź stroika wielkanocnego. Koło „Plaskowskie Raki” wykonało stroiki wielkanocne i otrzymało nagrodę.
Obecnie Koło liczy 20 osób. Przewodniczącą „Płaskowskich Raków” jest P. Iwona Kowalczyk, Zastępcą Przewodniczącej jest P. Anna Gałuszkiewicz.

 

 

Koło Gospodyń Wiejskich „Gutowianki” 
Koło pochodzi z miejscowości Gutów w gminie Jedlińsk. Koło zostało  założone w 2019, z inicjatywy Iwony Filozof. Przewodniczącą Koła jest Maria Kurek. Członków „Gutowianek” jest 25 osób. Koło zajmuje się  różnymi inicjatywami. Na spotkaniach Koła członkinie robiły stroiki bożonarodzeniowe. Z okazji Dnia Dziecka organizowało też integracje i zabawę dla dzieci a także wyjazd do teatru. Koło Gospodyń Wiejskich chętnie włącza się  w różne akcje charytatywne, gdzie niosą pomoc rodziną bardziej potrzebującym. Od dwóch lat biorą też udział w szlachetnej paczce , robią paczkę dla rodziny wybranej z bazy szlachetnej paczki i przywożą do magazynu, po czym wspólnie jadą do rodziny. W 2020 roku zorganizowały żywność chemię, zabawki, pościel, koce słodycze dla 10 rodzin. Przez dwa dni pakowały zebrane artykuły po czym na finale szlachetnej paczki rozwoziły je do rodzin potrzebujących z Gminy Jedlińsk.

 

 Koło Gospodyń Wiejskich  "Zawadzianki"
W Nowych Zawadach to najstarsze Koło w naszej gminie, gdyż istnieje już od lat 70-tych XX wieku, jednakże zarejstrowane zostało w 2018 roku. Koło liczy 35 pań i 2 małe dziewczynki, które mają 6 i 7 lat, kolejne następczyni. Przewodniczącą Zawadzianek jest Aneta Wziątek. Koło spotyka się w świetlicy w Nowych Zawadach. Tradycją Koła jest wicie wieńca dożynkowego, a umiejętność ta przechodzi z pokolenia na pokolenie. Członkinie biorą czynny udział w dożynkach organoizowanych w gminie Jedlińsk. Służą pomocą i uczestniczą w imprezach i uroczystościach szkoły i kościoła. Zajmują się kulinarią w przygotowaniu impreza takich jak: Wigilia, Dzień kobiet, Święta Wielkanocne i Dzień Strażaka. W 2019 roku Zawadzianki organozowały wspólnie ze strażakami festyn dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. Pomimo różnicy wieku pań w kole to wspólnie pracują, dogadują się, bawią i tańczą.  W styczniu 2021 roku Zawadzianki miały zaszczyt uczestniczyć w wywiadzie "Skarby Ziemii Radomskiej" w Radio Plus. Wywiad ten dodał motywacji do dalszych działań.  Koło Gospodyń Wiejskich wzięło również udział w konkursie  wielkanocnym organizizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku, wykonując koszyk i tym samym otrzymując nagrodę. Koło Gospodyń Wiejskich w Ludwikowie

Koło Gospodyń Wiejskich w Ludwikowie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich 19.12.2018 roku, choć spotykały się dużo wcześniej i działały na rzecz kultywowania tradycji. Koło działa na płaszczyźnie wielu dziedzin, które prężnie rozwija. Zainspirowały młodzież i pomogły w przygotowaniu pięknej tradycji jaką jest kolędowanie co zostało wyemitowane w TVP w programie Agrobiznes. Koło Gospodyń Wiejskich było gośćmi audycji ,,Kulinarne Skarby naszej ziemi” w Radiu Plus i udzieliły wywiadu na temat tradycji bożonarodzeniowych. Na zaproszenie Pani Minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak gościły w ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W domach członkiń miało miejsce święcenie pokarmów- koszyczków wielkanocnych. Panie brały czynny udział w Dożynkach Gminnych oraz Gminnym Turnieju Sołectw. Reprezentowały Gminę Jedlińsk podczas Pikniku Rodzinnego w Goździe Kuczkowskim, gdzie gościem honorowym był wiceprezes Rady Ministrów. Podczas spotkań KGW w świetlicy wiejskiej wspólnie wykonuje ozdoby okolicznościowe: bombki, choinki, palmy wielkanocne, pisanki, kwiaty z krepiny oraz serwety. Aby integrować lokalną społeczność Panie angażują mieszkańców swojej miejscowości do wspólnego wicia wieńca dożynkowego. Chcą przekazywać młodemu pokoleniu swoją wiedzę, umiejętności, żeby nie zanikły tak piękne tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, gdzie doskonaliły swoje umiejętności jak i uczyły się korzystać z nowoczesnego sprzętu kuchennego. Kolejną z inicjatyw podejmowanych w KGW w Ludwikowie jest włączenie się w akcje charytatywne, pomagają ludziom potrzebującym, co jest przejawem miłości i wiary w dobroć drugiego człowieka.

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Bierwieckiej Woli
Przewodniczącą Koła jest Pani Zofia Najda. 

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Piastowie

 

 Koło Gospodyń Wiejskich na Rzecz Promocji i Rozwoju Gminy Jedlińsk

Koło powstało we wrześniu 2021 roku. Koło swoją siedzibę ma w Woli Gutowskiej. Przewodniczącą jest pani Agnieszka Białkowska. Głównym celem Koła jest promocja Gminy Jedlińsk.


Jesteśmy tutaj:
  

Porady prawne w GCKiKF:
Po uprzednim umówieniu się.

Szymon Witczak

tel. +48 660 707 183.

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 20:00
Sobota
Nieczynne

Newsletter
Statystyki
Odwiedzin: 606400
Online: 1

Strony w Internecie


Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej
w Jedlińsku  
      
ul. Krótka 1         
26-660 Jedlińsk           
NIP: 796 28 13 922
Regon: 141208576
Tel. 48 32 13 052 

Kanał na Youtube
Facebook

   BIP